luty 11 2020 0Comment
olej

Kiedy należy wymienić płyn hamulcowy?

O poprawności działania całego układu hamulcowego przesądza w dużej mierze znajdujący się w nim płyn. Jak działa, kiedy go wymienić i jak zbadać jego stan? Odpowiedzi znajdziesz w naszym wpisie. 

Jaką rolę spełnia płyn hamulcowy w samochodzie?

Płyn hamulcowy jest spoiwem, łączącym pompę hamulcową z elementami ciernymi hamulców. Pompa ma za zadanie wytwarzanie ciśnienia. Zadaniem płynu jest natomiast wywieranie nacisku na tłoczki zaciskowe. Pod jego wpływem tłoczki się wychylają i dociskają klocki do tarczy. Na stan płynu hamulcowego negatywnie oddziaływują:

  • wysokie temperatury,
  • siły, generowane przez pompę,
  • wilgoć.

Dlatego też płyn trzeba regularnie wymieniać. Jak sprawdzić jego stan?

Jak zbadać stan płynu hamulcowego?

Do badania stanu oferowanych przez nas wysokiej jakości płynów hamulcowych służą specjalne testery, które mierzą w procentach zawartość wody w płynie; to właśnie bowiem wilgoć odpowiada za jego nieprawidłowe działanie, zmniejszając temperaturę wrzenia. Jeśli płyn się zagotuje, sprawność hamulców spada do zera, w następstwie ich zapowietrzenia. Aby zbadać stan płynu hamulcowego wystarczy odkręcić korek zbiornika wyrównawczego i włożyć do niego tester. Jeśli na diodzie ukaże się wynik, wskazujący zawartość wody w płynie powyżej 1,5%, płyn należy wymienić. Jeśli wartości przekracza 3%, natychmiast udaj się do warsztatu.

Kiedy olej nadaje się do wymiany?

Olej hamulcowy nadaje się także do wymiany po przejechaniu określonej liczy kilometrów (około 50 000) lub po trzech latach. Na bieżąco kontroluj poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym i uzupełniaj jego braki. Na nieszczelność układu wskazywać będzie cykliczne pojawiania się ubytków.

W naszej ofercie znajdą Państwo także inne płyny eksploatacyjne, takie jak płyny do spryskiwaczek czy koncentraty chłodzące, a także wysokiej klasy oleje silnikowe. Prowadzimy sprzedaż olejów do aut ciężarowych, osobowych i do motocykli.