luty 11 2020 0Comment
olej nalewanie

Jak wybrać odpowiedni olej silnikowy?

Olej silnikowy redukuje tarcie w silniku, dzięki czemu jego elementy nie zużywają się tak szybko. Ciecz je schładza, a także uszczelnia miejsca między tłokiem a tuleją, wytwarzając wysokie ciśnienie w cylindrze. W końcu olej silnikowy chroni silnik przed korozją i  zmniejsza ilość drgań. Jak wybrać odpowiedni?

Zwróć uwagę na klasę lepkości oleju

Wybierając olej silnikowy do osobówki sprawdź przede wszystkim jego lepkość, czyli opór płynięcia jednej warstwy oleju po następnej. Niska lepkość wskazywać będzie na olej bardziej rozwodniony. Oznacza się ją specjalnym symbolem; cyframi z literą „W”, np. 5W/30. Cyfra pięć oznaczać będzie pracę oleju w niskich temperaturach; im cyfra mniejsza, tym lepiej. Druga cyfra wskazuje na lepkość oleju w temperaturach wysokich. Jeśli jest ona wysoka, oznacza to, że olej gęstnieje w wysokiej temperaturze. Najlepsze będą oleje o lepkości 40. Oleje energooszczędne to z kolei ciecze o niskiej lepkości. Podczas ich stosowania bowiem w wysokich temperaturach olej jest „rzadki”, przez co opory pracy silnika są mniejsze.

Zapoznaj się ze specyfikacjami jakościowymi oleju

Kolejne ważne parametry, które powinno się brać pod uwagę podczas wybierania oleju, to jego specyfikacje:

  • API (Amerykański Instytut Naftowy),
  • ACEA (Zrzeszenie Europejskich Producentów Pojazdów).

Specyfikacje API to symbole składające się z dwóch liter. Pierwsza oznacza rodzaj silnika, do którego olej jest przeznaczony: C do diesli, S do silników benzynowych. Druga litera wskazuje na jakość oleju: im znajduje się ona dalej w alfabecie, tym olej jest lepszy. Klasyfikacja jakościowa ACEA określa oddzielnie parametry dla silników benzynowych, oznaczanych literą A, diesli, symbolizowanych literą B i dla silników benzynowych lub wysokoprężnych z systemem oczyszczania spalin, oznaczanych literą C.

W naszej ofercie znajdą Państwo oleje najwyższej klasy od wiodących, światowych procentów. Proponujemy oleje do samochodów osobowych, ciężarowych, a także do motocykli.