kwiecień 08 2020 0Comment
wymiana oleju w ciężarówce

Jak często należy wymieniać olej w samochodzie ciężarowym?

Zasady wymiany oleju, a także jego dobru, różnią się od siebie, w zależności od tego, czy płyn eksploatacyjny zmienia się w aucie ciężarowym, czy osobowym. W naszym wpisie wyjaśniamy, na czym te różnice polegają i jak prawidłowo zadbać o swój ciężarowy samochód.

Specyfika olejów w samochodach ciężarowych i zalecana częstotliwość jego wymiany

W samochodach ciężarowych stosuje się oleje do silnika oraz do przekładni. Tego typu płynów eksploatacyjnych używa się także w charakterze płynów zabezpieczających oraz służących do uszczelniania poszczególnych elementów silnika. Warto zdać sobie sprawę, że w przypadku ciężkich aut, olej powinien być nie tylko bardziej wytrzymały, lecz również w sposób bardziej efektowny neutralizować emisję szkodliwych spalin. Wyróżnia się następujące rodzaje olejów do silników aut ciężarowych:

  • mineralne,
  • półsyntetyczne,
  • syntetyczne.

Warto także uświadomić sobie, że parametry olejów do aut ciężarowych są bardziej stabilne, ze względu na to, że tego typu oleje wolniej się utleniają. Duża ilość oleju w zbiorniku powoduje również, że wolniej ulega on degradacji, a mniejsze obciążenie termiczne przyczynia się do niższych obrotów. Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że w samochodach ciężarowych olej silnikowy należy wymieniać po przejechaniu około 60 000 km. W naszej ofercie znajdą Państwo oleje do aut ciężarowych najwyższej jakości, od renomowanych, światowych producentów.  

Jak często wymieniać olej w aucie osobowym?

Podobnie jak w aucie ciężarowym, w aucie osobowym prawidłowy poziom oleju odpowiada za poprawne funkcjonowanie układu smarowania, wpływa na trwałość turbosprężarki i reguluje zużycie paliwa. Dzięki regularnej wymianie oleju nie będzie osadzał się nagar, a łańcuchowy napęd rozrządu będzie działał dłużej. Zasadniczo w aucie osobowym olej wymieniać się powinno po przejechaniu od 15 do 17 tysięcy kilometrów. Jeśli samochodem poruszamy się głównie po mieście, olej wymieniajmy po przejechaniu 12 tysięcy kilometrów. Z kolei w przypadku, gdy auto pokonuje mniej niż kilkaset kilometrów rocznie lub gdy większość czasu stoi nieużywane w garażu, olej wystarczy wymieniać raz w roku.

Dzięki wymianie oleju na nowy zredukujesz tarcie pomiędzy tłokami a cylindrami. W efekcie szybko zauważysz oszczędności na paliwie oraz zaobserwujesz cichą pracę silnika.